Piccadilly Circus

Piccadilly Circus je známý dopravní okruh na kterém se střetává pět ulic. Tento dopravní uzel se nachází se v londýnském obvodu Westminster a je obklopen nákupními středisky, neonovými reklamami a stánky s rychlým občerstvením.

Světelné reklamy na náměstí Piccadilly Circus.

Piccadilly Circus bylo vybudováno v roce 1819 pro spojení hlavní nákupní ulice Piccadilly Street s Regent Street. Označení Circus je z latinského slova kruh a označuje kruhové prostranství u této dopravní křižovatky. Piccadilly Circus představuje vstupní bránu do londýnské zábavní čtvrti jelikož spojuje divadla na Shaftesbury Avenue, Haymarket, Coventry Street a Glasshouse Street.

Na Piccadilly Circus se nejlépe dostanete využitím metra, jehož stanice je umístěna přímo pod prostranstvím s vchody na každou stranu. Stanice Piccadilly Circus je obsluhována linkami Piccadilly a Bakerloo.

Celosvětově známým oznávacím znakem náměstí jsou velké neonové reklamy, které jsou umístěny na každém rohu budovy na jeho severní straně. První se zde objevila již v roce 1910. Původně byly umístěny na všech budovách, ale od roku 1923 jsou jen na jedné z nich. Dříve byly používané zářivky, později byly nahrazeny neonovými lampami a pohyblivými světelnými obrazci. Moderní doba je pak nahradila digitálními projektory a v roce 2000 začaly být používány LED displeje. Z důvodu stále rostoucích nákladů se počet světelných reklam postupně snižoval. Od roku 2008 je na tomto místě umístěno reklam šest. Coca cola zde svoji reklamu představila již v roce 1955. Jako další zde je firma Sanyo, TDK, Mc Donald, Samsung a od roku 2007 je zde prostor pro různé firmy ke krátkodobějším i dlouhodobějším pronájmům. Tyto neonové reklamy bývají vypnuty při zvláštních příležitostech, jako bylo úmrtí Winstona Churchilla v roce 1965 a v roce 1997 Diany, princezny z Wallesu.

Světelné reklamy na náměstí Piccadilly Circus.

Na jihozápadní straně je umístěna Shaftesbury memorial Fountain. Ta byla postavena v roce 1892-1893 jako památka na slavného viktoriánského politika a filantropa lorda Shaftesburyho. Na vrcholu je umístěna londýnská ikona, okřídlená socha od Alfreda Gilberta balancujícího na jedné noze, nazývána Eros s oficiálním označením Anděl křesťanské charity. Tato socha byla jako první na světě vyrobena z hliníku a v grafické ilustraci je používána jako symbol novin Evening Standard. Během druhé světové války byla socha z důvodu bezpečnosti nahrazena světelnou tabulí a vrácena zpět až v roce 1948. Od té doby si pod ní dávají londýňané schůzky podobně jako pražané “pod koněm”.

Socha Erose na náměstí Piccadilly Circus.

Na jižní straně stojí  budova divadla Criterion. Celé divadlo s téměř 600ti místy je kromě pokladny umístěno v podzemí. Divadlo bylo otevřeno v roce 1874 podle návrhu Tomase Verity. Poslední rekonstrukce proběhla v roce 1989 a od roku 1992 je znovu otevřeno veřejnosti. Na severovýchodní straně je umístěn London Pavillion. Původní budova byla postavena v roce 1859 a sloužila jako hudební síň. V roce 1885 však místem, kde pavilon stál, prochází nově vybudovaná Straftesbury Avenue. Nový pavilon byl postaven o pár let později a jeho využití jako hudební haly bylo zachováno. Výraznou rekonstrukcí se zachováním fasády prošla budova v roce 1986 a byla upravena na obchodní centrum. To bylo v roce 2000 připojeno k sousednímu Trocadero středisku a budova získala nový název London Trocadero. Na náměstí se také potkáte s množstvím lidí prodávajícím levné vstupenky na nejrůznější divadelní či hudební představení – vyplatí se ale určitá obezřetnost, jelikož jsou známy případy falešných prodejců.

Ve Velké Británii se běžně větou “je to jako Piccadilly Circus” označují místa, kde je ohromná koncentrace lidí. Říká se, že člověk, který zůstane Picadilly Circus dostatečně dlouhou dobu, potká postupně všechny lidi, které zná.

Zatím žádné komentáře - buďte první!

Děkujeme Vám, že chcete komentovat tento článek. Snažte se prosím psát s diakritikou a pokud možno k tématu článku. Váš komentář se neobjeví hned, ale musí počkat na schválení moderátorem. Veškeré příspěvky obsahující reklamu či netýkající se tématu nebudou s největší pravděpodobností schváleny.



TOPlist