Buckingham Palace

Je jednou z nejvýznamnějších staveb britské metropole. Již 300 let slouží jako sídlo britské královské rodiny, místo státnických audiencí a recepcí. Zároveň je také místem, kde se Britové shromažďují v dobách národního veselí a krizí.

K paláci můžete dojít ulicí Moll. Ta začíná na Trafalgarském náměstí obloukem Admirality a končí u pomníku královny Viktorie. Nejbližší vlakové nádraží je London Victoria station. Pokud využijete metro, směrodatné jsou stanice Victoria, Green Park nebo Hyde Park Corner. Čísla autobusových linek, které vás dopraví do blízkosti Buckinghamského paláce jsou 11, 211, 239, C1 a C10. Vaší cílovou stanicí je zastávka Buckingham Palace Road.

Dům, který i v současnosti tvoří centrum paláce, byl postaven v roce 1703 pro vévodu z Buckinghamu. Postupem doby pak vznikl palác se třemi křídly. Stavba byla vyzdobena ve stylu francouzského neoklasicismu. S výjimkou Mramorového oblouku pak tyto úpravy tvoří základ, který má palác dodnes. Až s nástupem královny Viktorie roku 1837 se stal Buckinghamský palác královským sídlem. Královna Viktorie rozhodla přemístit Mramorový oblouk do Hyde parku, kde se nachází dodnes. V roce 1847 Královna Viktorie se svým manželem nechali dostavět poslední křídlo a tím uzavřeli vnitřní dvoranu domu. V průběhu druhé světové války se stal palác sedmkrát terčem náletů. Největším poškozením bylo zničení palácové kaple.

Pohled na Buckinghamský palác od památníku královny Victorie.

Hlavní místnosti paláce se nacházejí v prvním poschodí. Za shlédnutí rozhodně stojí například hudební salon a  obrazová galerie. V té se nacházejí díla významných malířů jako jsou Rembrandt, van Dyck, Rubense, Vermeera a další. Největší místností paláce je taneční sál, který dosahuje délky 30 metrů. K roku 1999 měl Buckinghamský palác 19 státních komnat, 52 ložnic, 188 ložnic pro personál, 92 kanceláří a 78 koupelen. Za palácem se nacházejí zahrady, kterí se svou velikostí řadí mezi největší soukromé zahrady v Londýně. Nejen palác, ale i zahrady jsou plné uměleckých děl. Nejvzácnějším exponátem je obrovská váza Waterloo, kterou tu nechal z jednoho kusu kararského mramoru vytesat Napoleon Bonaparte. V zahradě se nachází také umělé jezírko, vytvořené v roce 1828. V blízkosti paláce jsou královské garáže a stáje v kterých je ukrytý i rokokový zlatý kočár z roku 1760. Ten bývá používán při výjimečných událostech jako je korunovace nebo její oslavy.

Detail brány Buckinghamského paláce.

V letním období, kdy bývá královna ve Skotsku, je turistům zpřístupněno více než 20 místností. Otevírací doba je 1. srpna–27. září od 09:45 – 18:00, poslední vstup je v 15:45.  Návštěva trvá 2 až 2 a půl hodiny. Cena vstupenky pro dospělého člověka je 29,50 liber, starší nad 60 let a studenti zaplatí 26,50 liber a mládež do 17 let pak 16,50 liber. Rodinné vstupné (2 dospělí a 3 děti do 17ti let) je 78 liber. Děti do 5 let mají vstup zdarma. Buckinghamský palác také umožňuje exkluzivní prohlídku s průvodcem jejíž cena je 65 liber za osobu. Tato prohlídka zahrnuje i pohoštění ve formě sklenky šampaňského, slevu 20 procent v prodejně suvenýrů – trvá přibližně 2 hodiny a je určena jen pro omezený počet návštěvníků. Návštěva státních pokojů zahrnuje audio průvodce (bohužel čeština mezi nabízenými jazyky chybí). Cena je 16,50 za osobu, důchodci a studenti 15 liber, mládež pod 17 let 9,50 liber a děti do 5 let zdarma. Více informací v angličtině naleznete na oficiálních stránkách na adrese www.royal.gov.uk.

Bronzová sousoší u okrajů památníku byly darovány Anglii lidem Nového Zélandu.

Dále stojí rozhodně za shlédnutí výměna stráží. Ta se koná denně od května do konce června a každý druhý den po zbytek roku, podmínkou však je pěkné počasí. Nové stráže doráží na nádvoří paláce v 11:30 z Wellingtonských kasáren. Cesta jim trvá asi 5 minut a jsou doprovázeni kapelou. Celý ceremoniál se uskutečňuje na nádvoří a trvá přibližně 40 minut.

Přítomnost královny signalizuje vyvěšená státní vlajka. Palác je státním majetkem, proto je také zpřístupněn veřejnosti. Zaměstnává 450 osob, z toho asi 200 osob představují průvodci. V současné době by palác potřeboval projít rekonstrukcí, na kterou bohužel nezbývají peníze ze státního rozpočtu. Některé z reprezentačních sálů nebyly renovovány od královnina nástupu na trůn v roce 1952.

Napsal(a) by eva dne Sunday, 1 of March , 2009 at 9:48 am

je to tu fakt super a vse se tu najde

Napsal(a) by Alokinis dne Tuesday, 17 of May , 2011 at 2:09 pm

Dobrý den, chystáme se v září na druhou návštěvu Londýna. Loni jsme bohužel netrefili den výměny stráží, protože jsme si nezjišťovali dopředu, v jakých dnech probíhá. Není mi jasné v jaký “každý druhý den” má výměna probíhat. Každý druhý den (sudý) od počátku roku, či od konce června nebo každý druhý den v týdnu??? Neradi bychom tuhle událost znovu zmeškali, proto prosím o upřesnění informace.

Děkuji velice za odpověď i za Vaše skvělé stránky, které mi pomáhají v plánu na další trajdání Londýnem :-)

Napsal(a) by admin dne Thursday, 23 of June , 2011 at 11:35 am

Dobry den, na teto strance jsou terminy stridani strazi – http://www.changing-the-guard.com/chaging-the-guard-schedules-times.html

Kazdopadne na zari terminy nejsou stoprocentne potvrzeny, doporucuji se podivat na tuto stranku mesic pred odletem. Popripade budou terminy vyveseny i zde v pravem hornim rohu – http://www.army.mod.uk/events/ceremonial/1071.aspx

Hodne stesti :)

Děkujeme Vám, že chcete komentovat tento článek. Snažte se prosím psát s diakritikou a pokud možno k tématu článku. Váš komentář se neobjeví hned, ale musí počkat na schválení moderátorem. Veškeré příspěvky obsahující reklamu či netýkající se tématu nebudou s největší pravděpodobností schváleny.



TOPlist