Kensington Palace

Kensingtonský palác byl královským sídlem po více než 300 let. V současné době jsou části paláce domovem méně významných členů královské rodiny. Tato královská rezidence se nachází v Londýnských Kensingtonských zahradách.

K paláci se můžete dostat pomocí autobusových linek číslo 12, 94, 9, 10, 33, 49, 52, 52A a C1. Nejbližší zastávka je Kensington Gardens a Kensington. Pokud raději využijete metra, tak je nejbližší stanicí High Street Kensington na trase Circle a District. Parkoviště je vzdáleno deset minut chůze a nachází se na Bayswater Road. Vstup do Kensingtonských zahrad není povolen jezdcům na kole.

Kensintonský palác byl původem venkovské sídlo postavené na počátku 17.století. Podle návrhu Ch. Wrena byl palác rekonstruován a rozšířen. Byly vybudovány nové pavilony, poradní síň a královská kaple. Palác byl po 70 let oblíbeným místem pobytu britských panovníků. Cestu spojující Hyde Park a Kensingtonský palác, označovanou jako Rotten Row, nechal vybudovat Vilém Oranžský. Její část je zachována doposud. Dále zde žila Marie II. a královna Anna pro kterou tu byl vybudován obrovský květinový sad a skleník. William Kent roku 1722 navrhl kupolovitou síň, která se stala hlavní státní místností paláce. V tomto paláci se narodila a byla pokřtěna i budoucí královna Victorie a pobývala zde i v době svého nástupu na trůn. Jiří II. byl posledním panovníkem využívajícím Kensingtonský palác a nechal pro svou ženu vybudovat nádherné Kensingtonské zahrady do podoby, jaká je k vidění i dnes.

Pro veřejnost jsou otevřeny nádherné části pokojů a královská sbírka šatů pro ceremonie. Od listopadu 2005 je zde přístupná výstava Maria Tresta – Diana, princezna z Walesu. Její soukromé byty vstup veřejnosti neumožňují. Je doporučováno udělat si čas alespoň 1,5 hodiny na shlédnutí všech přístupných míst. Palác je otevžený každý den, v letních měsících od 10:00-18:00 a v zimních v rozmezí 10:00-17:00. Vstup poslednímu návštěvníkovi je umožněn nejpozději hodinu před zavírací dobou. Dospělý zaplatí 12 liber a 30 pencí, děti do 5ti let mají vstup zdarma. Pro mládež pod 16 let je vstupné 6,15 liber, studenti a důchodci pak zaplatí 10,75 liber. Rodinné vstupné je 34 liber a zahrnuje 2 dospělé a 3 děti.

Kensingtonské zahrady se rozkládají na ploše 111 hektarů a jsou velmi oblíbeným místem nejen Londýňanů. Jsou vhodné na pořádání pikniků, na jogging a za příznivého počasí i k opalování. Za shlédnutí určitě stojí bronzová socha Petra Pana, Serpentinová galerie, Spekův památník a kruhový rybník. V červnu roku 2000 zde bylona památku princezny Diany otevřeno Memory Playground. Ústředním bodem tohoto hřiště je pirátská loď a každý rok ho bezplatně využívá 750 tisíc dětí. Hřiště vybízí k mnohé zábavě a vstup je povolen dětem do 12ti let. Kensingtonské zahrady nabízejí také prohlídku s průvodcem, místa jsou však omezená a je nutné si je předem objednat. Rezervaci lze zajisti na e-mailové adrese [email protected], podrobnosti o chystaných prohlídkách naleznete na anglických stránkách www.royalpark.org.uk.

Nejznámějšími obyvateli posledních let byla Diana, princezna z Walesu a princ Charles, kteří obývali byty v severozápadní části paláce. Jejich syn Wiliam zde navštěvoval školu a princezna zde žila od svatby až do své smrti v roce 1997. Každoročně 31. srpna uctívá její památku ohromné množství lidí položením květin u bran paláce.

Zatím žádné komentáře - buďte první!

Děkujeme Vám, že chcete komentovat tento článek. Snažte se prosím psát s diakritikou a pokud možno k tématu článku. Váš komentář se neobjeví hned, ale musí počkat na schválení moderátorem. Veškeré příspěvky obsahující reklamu či netýkající se tématu nebudou s největší pravděpodobností schváleny.TOPlist