Covent Garden

Covent Garden je znám jako obchodní a zábavní centrum. Nachází se ve východní části Westminsteru a je ohraničeno ulicemi High Holborn, Strand a Charing Cross Road. Na toto místě kdysi bývaly klášterní zahrady obdělávané mnichy z Westminsterského opatství, ale dnes zde mimo řady obchůdků, kaváren, vináren najdete také vstup do Královské opery. Slouží také jako místo setkání mnoha pouličních umělců a nachází se zde celý komplex tržnic.

Pokud se rozhodnete vypravit do této čtvrti metrem, nejbližší stanicí je Covent Garden na Piccadilly line. Další možností je stanice Leicester Square na linkách Piccadilly a Northern nebo Embankment na linkách District, Circle, Northern a Bakerloo. Pokud raději využijete dopravy autobusem, tak na stanici Covent Garden vás zaveze číslo RV1.

Celou oblast Covent Gardenu restauroval už v 17. století 4. hrabě z Bedfordu Francis Russel, ale autorem návrhu současné podoby byl první a největší renesanční architekt Ingo Jones. Velký otevřený prostor Covent Garden vznikl díky inspiraci velkými římskými piazzami. Nejdříve sloužil tento prostor jako tržnice s ovocem a zeleninou. Byly zde prodávány i exotické druhy ovoce, z nichž nejvýznamnějším byl ananas, který se pěstoval ve sklenících a stal se také symbolem trhu. Zároveň se zde právě tento druh stal motivem mnoha architektů, řemeslníků i umělců. Až budete v Covent Gardenu, určitě se nezapomeňte podívat nahoru nad sebe. Na vrcholu každého světla uvidíte typický tvar tohoto ovoce, který je nedílnou částí budov a ukazuje na bohatou historii tohoto místa. Od 18. století popularita trhu rychle rostla a Covent Garden stal jediným místem v Londýně, kde bylo povoleno provozovat pouliční představení. Díky své velikosti a lidem z vyšších vrstev žijících v jejím okolí se tato oblast proměnila v bohémskou čtvrt, připomínající Soho. Díky mnoha hospodám, kavárnám a nevěstinců získala Covent Garden stejně tak jako Soho pověst prohnilé a nebezpečné čtvrti. V 19.století, jako reakce na rychlý obchodní růst, začaly opět velké stavební práce a byla zde postavena centrální tržnice (Central Market Hall). Ta navazovala na tradici ovocných a zeleninových trhů ze 17. století.

Nakupování v Covent Garden je vzrušující. Pořídit zde můžete i věci, které jinde získáte s velkými obtížemi nebo dokonce vůbec. Chvilky v nakupovanání vám ale stále zpříjemní mnoho kaváren, které stále toto místo lemují v hojném počtu. I přes vysoké nájemné jsou zdejší ceny nízké, ale maloobchodní řetězce jako Sainsburys a Starbucks postupně vytlačují malé obchody i butiky a ty jsou nuceny k přesunu do jiných oblastí. Zdejší slavný trh ročně navštíví až 30 milionů turistů. Skládá se z několika budov s arkádami butiků, kaváren, umění a různých obchůdků s řemesly. Na Covent Garden máte jedinečnou příležitost vidět opravdu velké množství pouličních bavičů. Sjíždějí se sem interpreti z celého světa a nabízí velkolepou venkovní podívanou. Tato část města je stále živá a hýří mnoha pestrými barvami. A pokud toužíte po troše jiné kultury, můžete zajít do Královské opery nebo jiných divadelních scén, které v okolí Covent Gardenu naleznete. Mimo jiné zmiňme například Drury Lane nebo Royal Opera House, která byla po své rekonstrukci znovu otevřena v roce 2000.

Covent Garden se neustále obnovuje díky novým obchodům a restauracím. Svým návštěvníkům každodenně nabízí naprosto jedinečný zážitek, ať už mnoha kulturními akcemi nebo stále se zdokonalujícími pouličními představeními. Covent Garden také sloužilo jako místo, kde se natáčelo mnoho úspěšných filmů včetně My fair lady.

Zatím žádné komentáře - buďte první!

Děkujeme Vám, že chcete komentovat tento článek. Snažte se prosím psát s diakritikou a pokud možno k tématu článku. Váš komentář se neobjeví hned, ale musí počkat na schválení moderátorem. Veškeré příspěvky obsahující reklamu či netýkající se tématu nebudou s největší pravděpodobností schváleny.TOPlist