Londýnská letiště

V Londýně a jeho okolí je neuvěřitelných pět letišť – jen jedno z nich je však přímo ve městě a s největší pravděpodobností z něj nikdy nepoletíte. Jeho jméno je London City Airport a nachází se nedaleko centra města. Létají z něj především menší letadla s business klientelou a mezi destinace patří města západní Evropy a Velké Británie.

Mapa londýnských letišť

Turisty bude více zajímat čtveřice zbývajících letišť, která jsou od středu města více či méně vzdálena.Největším a také nejmodernějším z nich je London Heathrow (kód LHR). Nachází se na jihozápadě Londýna a se svými pěti terminály značenými jako T1T5 a dvěma runwayemi představuje nejrušnější letiště v Evropě. Jeho nespornou výhodou je návaznost na Londýnské metru (Tube), takže doprava do centra města je levná, rychlá a spolehlivá. Na toto letiště se z Čech dostanete například se společností ČSA.

Jako londýnské letiště je také označován London Stansted (STN) i když leží 45 km opačným směrem než výše zmíněné Heathrow. Kapacitou provozu se řadí na třetí místo ve Velké Británii a je takovým lowcost králem. Létají sem prakticky všechny levné aerolinky v čele s irským Ryanair, se kterým se sem dostanete z Brna. Metro na letiště sice nevede, ale k dopravě do centra města můžete využít celou řadu autobusových dopravců a také vlak, jehož stanice je přímo pod budovou letiště.

Další letiště leží v Gatwicku a nachází se asi 40 km jižně od Londýna. Patří mu druhá příčka v počtu odbavených cestujících a z 4eské republiky na něj létá z Prahy společnost EasyJet. Do centra Londýna (podobně jako je tomu na Stanstedu) jezdí pravidelná vlaková linka a autobusoví dopravci.

Posledním letištěm je pak plocha v Lutonu, který je od Londýna vzdálen 50 km severozápadním směrem. Jedná se o menší letiště (takže ideální pro začínající turisty :-) a z Čech sem létá SkyEurope z Prahy. Přímo na letišti není ani vlaková stanice, ale k nejbližší zastávce vás dopraví letištní shuffle bus za minimální poplatek. Doprava do Londýna zajišťují opět především autobusy.

Zatím žádné komentáře - buďte první!

Děkujeme Vám, že chcete komentovat tento článek. Snažte se prosím psát s diakritikou a pokud možno k tématu článku. Váš komentář se neobjeví hned, ale musí počkat na schválení moderátorem. Veškeré příspěvky obsahující reklamu či netýkající se tématu nebudou s největší pravděpodobností schváleny.TOPlist