Horse Guards Parade

Horse Guards Parade je rozlehlé prostranství v areálu Whitehall v samém centru Londýna. V době vlády Jindřicha VII. bývalo dějištěm rytířských turnajů a zároveň místo konání každoročních oslav narozenin Alžběty I.

Toto prostranství se nachází 6 minut chůze od stanice metra Westminster (linka Jubilee, Circle, District) a nebo Charing Cross (linka Northern a  Bakerloo). Charing Cross je vzdálené taktéž 6 minut chůze a navíc je zde i nejbližší vlakové nádraží. Nedaleko je i známé nádraží Victoria a to přibližně 23 minut chůze. Pokud raději využijete k dopravě auto, z nejbližšího parkoviště Trafalgar Masterpark to budete mít 4 minuty. Zaparkovat se dá i na náměstí Leicester Master, v tomto případě se na místo dostanete za devět minut. Jen pro zajímavost uveďme, že dříve se dalo parkovat přímo na místě, ale toto bylo zákázáno po teroristickém útoku IRA 7. února 1991. Tehdy v jednom ze zaparkovaných aut vybuchla výbušnina.

Whitehall je hlavní dopravní tepnou Londýna. Vede z Parliament Square, vládního centra, k Trafalgarskému náměstí. Název pochází z Whitehallského pálace, který stál v této oblasti a byl zničen požárem v roce 1698.

Horse Guards Parade byla pro přehlídky a jiné reprezentativní události používána již v 17. století. Každoročně se zde koná mimojiné tzv. Trooping the Colour, což je přehlídka na oslavu královniných narozenin. Celé přehlídkové prostranství volně přechází do Horse Guards Road a St. James parku. Je lemováno velkým množstvím památníků a trofejí. Za shlédnutí stojí například turecké dělo, pocházející z roku 1542. Obklopují ho budovy Old Admiralty a Admiralty Citadel a na východní straně známá budova Horse Guards. Z jižní strany pak budova HM Treasury a Downing street č.10, která je oficiálním sídlem britského předsedy vlády. Vstup do této části je z bezpečnostních důvodů zakázán.

Každý den v 11:00 (v neděli v 10:00) se zde koná střídání královských stráží zvané Household Cavalry Regiments, oblíbená turistická podívaná. Než se sehraná dvojice může předvést divákům, musí projít velmi precizním výcvikem. Nejprve tři měsíce ve vojenské škole, poté následuje šestitýdenní specializovaný výcvik a následně 16 týdnů ve škole jezdecké. Absolventi dostanou svého osobního koně, za kterého nesou veškerou odpovědnost. V závěru ještě celý měsíc musí jezdit ve slavnostní uniformě a teprve pak je vrchní komandant slavnostně přijme do jedné z královniných jezdeckých gard. Household Cavalry Regiments však nejsou jen královské stráže, můžete zde také vidět muzikanty, sedláře, kočárníky a trenéry.

Horse Guards Parade čeká další velmi významná historická událost. Toto prostranství bude využito při letních olympijských hrách v roce 2012. V plánu je vybudování dvou hřišť pro soutěž v plážovém volejbalu a hlediště pro 5 tisíc a 12 tisíc diváků.

Zatím žádné komentáře - buďte první!

Děkujeme Vám, že chcete komentovat tento článek. Snažte se prosím psát s diakritikou a pokud možno k tématu článku. Váš komentář se neobjeví hned, ale musí počkat na schválení moderátorem. Veškeré příspěvky obsahující reklamu či netýkající se tématu nebudou s největší pravděpodobností schváleny.TOPlist