Oxford Street

Oxford Street je synonymem luxusního nakupování v Londýně. Tato světoznámá ulice se nachází víceméně v centru města a je hlavní dopravní tepnou okrsku Westminster. Najdete na ní více než 300 obchodů a patří k nejrušnějším ulicím v Evropě. Je dlouhá přibližně 2 a půl kilometru a vede od Marble Arch na rohu Hyde Parku přes Oxford Circus do St. Giles’Circus a ulice dále pokračuje pod názvem New Oxford Street až k High Holborn.

Dostat se na Oxford Street není žádný problém. Metrem vás tam zaveze například červená Central linka a vystoupit můžete na stanici Marble Arch, Oxford Circus nebo Tottenham Court. Na stanici metra Oxford Circus vás dopraví také linka Victoria a Bakerloo a do stanice Tottenham míří ještě linka Northern.

V historii spojovala tato ulice Hampshire a Colchester a byla postavena Římany. Od 12. století až do roku 1782 se jmenovala Tyburn Road podle řeky Tyburn, která pod ní teče dodnes. Sloužila jako poslední cesta pro vězně z Newgate prison na Tyburnské popraviště, které se nachází poblíž Mramorového oblouku. Stavební práce zde zahájil hrabě z Oxfordu na konci 18. století. Krátce poté se celá oblast stala centrem zábavy a svými obchody vešla do podvědomí lidí na konci 19. století.

Na  této hlavní londýnské obchodní tepně panuje neustálá nákupní horečka, která vrcholí v období slev. Až neskutečný dav lidí vás s sebou ponese kolem pestré směsice obchodů těch nejrůznějších značek a jejich pestrých výloh. Najít zde můžete jak ty nejluxusnější obchody až po ty s opravdu velmi laciným zbožím. Své zastoupení zde mají zástupy klasických značek jako je Next, Gap, H&M, Esprit, Benetton či Mango. Je zde také umístěn největší obchod s hudebninami a DVD v Evropě, značka HMV. Kromě menších obchodů můžete zajít i do velkých obchodních domů mezi kterými nechybí Debenhams, John Lewis nebo Selfridges. Tradiční anglickou značku zastupuje Marks & Spencer. V této ulici nejsou samozřejmě jen obchodní domy. Občerstvit se můžete v mnoha restauracích, barech a kavárnách. Většina obchodů na Oxford Street otevírá v 10:00 hodin dopoledne a v neděli ve 12:00. Každý večer se za posledním nakupujícím zavírají dveře v 19:00, jen ve čtvrtek bývá otevřeno až do 20:00.

Od roku 1959 zde každoročně probíhá slavnostní rozsvěcování vánočních světel.  Tato lidmi tolik oblíbená tradice se nekonala pouze během recese v letech 1967 až 1978. Ozdobná světla zapíná vždy v polovině listopadu vybraná celebrita. V minulosti to byli například Emma Watson, S-Club 7, Spice Girls, Ronan Keating, Weslife, Bob Geldof a mnoho dalších. Nádherné osvětlení zdobí Oxford Street až do 6. ledna následujícího roku.

Pokud budete mít při své návštěvě Londýna chuť trochu utrácet, určitě si nenechte návštěvu Oxford Street ujít. Pro nákupy patří Londýn k jednomu z nejlepších míst na světě. Nakupování zde pro vás bude potěšením a i pouhé prohlížení výloh je pastvou pro oči.

Zatím žádné komentáře - buďte první!

Děkujeme Vám, že chcete komentovat tento článek. Snažte se prosím psát s diakritikou a pokud možno k tématu článku. Váš komentář se neobjeví hned, ale musí počkat na schválení moderátorem. Veškeré příspěvky obsahující reklamu či netýkající se tématu nebudou s největší pravděpodobností schváleny.TOPlist