Regents Park

Regents Park je jedním z nejznámějších a nejkrásnějších parků v Londýně. Patří ke královským parkům a rozprostírá se na ploše 2 km². Regents park má svým návštěvníkům co nabídnout. Architektonicky zajímavé budovy, příjemné procházky, posezení uprostřed zeleně a především mnoho sportovních aktivit. Vaší procházku po parku bude provázet velké množství volně žijících živočichů, vzrostlé stromy lemující upravené cesty i rozkvetlé květiny. Regents Park vám dodá potřebnou energii, nechá vás odpočinout a děti se vyřádit a především vás okouzlí svojí krásou.

Regents Park tvoří část centrálního Londýna. Najdete ho v městské části Westminster a Camden. Nejbližší stanicí metra je Regent´s Park na lince Bakerloo, stanice Great Portland Street na lince Hammersmith & City, Circle a Metropolitan. Další blízkou stanicí metra je Baker Street na lince Bakerloo, Hammersmith & City, Jubilee nebo lince Metropolitan a stanice St. John´s Wood na lince Jubilee. Pokud po Londýně cestujete raději autobusem, tak k Regents Parku vás dopraví autobus číslo 2, 13, 18, 27, 30, 74, 82, 113, 139, 189, 274, 453 a C2.

V dávné historii byl Regents Park součástí rozsáhlého lesního porostu Marylebone Park. Až v roce 1538 odkoupil tyto plochy král Jindřich VIII. ( Henry VIII.) za účelem honitby zvěře. Po dalších 50 let sloužil park králům a královnách k pořádná honů. V dalších 150ti letech byl park pronajímán zemědělcům. Zlom nastal v roce 1811, kdy se park dostal do vlastnictví budoucího krále Jiřího IV. Ten toužil po novém paláci a zadal práci architektům k vytvoření toho nejlepšího návrhu. Se svým návrhem vyhrál státní architekt John Nash. V jeho plánu bylo kromě paláce dalších 56 vil. Kompletní návrh nebyl nikdy dokončen. Dle návrhu bylo postaveno pouze 8 vil, dokonce ani palác nebyl nikdy postaven.

Nashovy terasovité domky s bílou omítkou se nacházejí na jižní, východní a západní části parku. Park tvoří rozlehlé louky, jezero s vodopádem umožňující romantické projížďky na lodičkách, dětská a sportovní hřiště. Severozápadní části dominuje zoologická zahrada jež láká nejen svými zvířátky, ale také jako místo, kde byla natáčena scéna z Harryho Pottera. K prohlédnutí nabízí také několik nádherných květinových zahrad z nichž nejznámější je zahrada královny Marie. Z původních vil navržených architektem Johnem Nashem si můžete v současné době prohlédnout pouze dvě.

Regents Park je pro veřejnost otevřen každý den od 5 hodin ráno a zavírá v závislosti na ročním období. V letních měsících bývá otevřen až do 21.30 hodin a v zimních zavírá kolem 17.00 hodiny. V parku se nachází divadlo pod širým nebem, restaurace, občerstvení, půjčovna lodiček i kavárny. Od dubna do září za pěkného počasí máte možnost zapůjčit si lehátka a příjemně relaxovat v prostorách parku. Park vám umožní věnovat se mnoha sportovním aktivitám v jeho nově vybudované sportovní hale. Jeho travnaté plochy vybízejí k piknikům s přáteli, opalování či jen odpočinku. Cestičky vyzívají k nádherným procházkám s velkolepou podívanou.

Regents park bude hrát svou roli také v blížících se Olympijských hrách v roce 2012. Stejně jako ostatní z královských parků Londýna i on bude mít tu čest být místem sportovních aktivit. V jeho částech se pojedou závody v silniční cyklistice.

Zatím žádné komentáře - buďte první!

Děkujeme Vám, že chcete komentovat tento článek. Snažte se prosím psát s diakritikou a pokud možno k tématu článku. Váš komentář se neobjeví hned, ale musí počkat na schválení moderátorem. Veškeré příspěvky obsahující reklamu či netýkající se tématu nebudou s největší pravděpodobností schváleny.TOPlist