Tower Bridge

Nejslavnější most Londýna stojí na řece Temži ve východní části města v těsné blízkosti pevnosti Tower, podle které také získal svůj název. K cestě přes řeku ho každodenně využívá přibližně 40 000 motoristů a chodců a díky zvedacím ramenům umožňuje také proplutí velkých lodí.

K Tower Bridge se dostanete nejlépe ze stanice metra Tower Hill, kterou naleznete na trase linek Circle a District. Případně také ze stanice London Bridge na trase Jubilee a Northern. Zároveň je možnost využít autobusu. Čísla linek, které Vás dopraví do blízkosti Tower Bridge jsou 15, 25, 40, 52, 78100, D1, P11 a RV1. Pokud dáváte raději přednost vlakům, použijte stanice London Bridge, Fenchurch Street nebo zastávku DLR na Tower Gateway. Cestujete-li po Londýně autem, v blízkosti mostu se nachází parkoviště Tower Hill Coach , 50 Dolní Thames Street, London, EC3R 6DP.

Tower Bridge v typickém Londýnském počasí.

Stavba mostu trvala osm let, pracovalo na něm 437 dělníků a slavnostně byl otevřen roku 1894 princem z Walesu, budoucím králem Edwardem VII a jeho ženou Alexandrou Dánskou. Na konstrukci nového mostu byla vyhlášena veřejná soutěž, na kterou bylo zasláno přibližně 50 návrhů různých architektů. Vítězem se stal Horace Jones, který rok po začátku stavby zemřel a jeho místo nahradil dosavadní hlavní inženýr Sir John Wolfe-Barry. Ten vyměnil středověký styl fasády víc zdobným ve slohu Viktoriánské gotiky. Ve své době to byl nejdůmyslnější zvedací most na světě.

Tento architektonický skvost je 60 metrů dlouhý a jeho věže jsou až 42 metrů vysoké. Zdviže jsou díky modernější technice v provozu i dnes, i když už ne v takové míře jako tomu bylo kdysi. V současné době je most zvednut přibližně 1000 krát do roka aby umožnil proplout vysokým a výletním lodím a vojenským plavidlům. Obě věže jsou spojeny výškovými lávkami, které slouží chodcům a jsou součástí prohlídky obou věží. Z vrcholu je nádherný výhled na centrum Londýna a řeku.

Detail věže, která obsahuje strojovnu a hydrauliku pro ovládání ramen mostu.

Součástí prohlídky věží jsou filmy, fotografie a dokumenty o historii mostu. Zároveň se můžete podívat i do historické viktoriánské strojovny, kde jsou stále původní motory, které se používali k výrobě elektrické energie pro most. Celková doba této prohlídky je 1 hodina a 30 minut a stojí 5,50 liber pro dospělé, 2,70 pro děti – důchodci a studenti platí 4 libry.

Tower Bridge nabízí také soukromé prohlídky, které vás zavedou do míst, kam většina návštěvníků nemá přístup. Tato prohlídka trvá 2 hodiny a stojí 21 liber za osobu, přičemž vás musí být minimálně 6 a maximálně 12 osob a je umožněna jen v zimních měsících. Za zmínku určitě stojí také večerní soukromé prohlídky. Návštěvníci uvidí nádherný večerní výhled na Londýn, často i západ slunce, dozví se něco o historii mostu a zaroveň také navštíví parní strojovnu pod mostem. Tato prohlídka trvá přibližně 1 hodinu a 30 minut, musí být předem zarezervována a stojí 16 liber na osobu. Podrobnější informace naleznete na oficiálních stránkách www.towerbridge.org.uk.

Detail mostní konstrukce Tower Bridge.

V současné době způsobují problémy dopravní čidla umístěná na mostě. Přibližně čtyřikrát do roka se stává, že zvedací ramena umožňující proplutí lodí pod mostem zůstala ve vztyčené poloze, čímž způsobila problémy řidičům. Výsledkem bývá nevídaný dopravní chaos na obou stranách řeky.

Napsal(a) by michal dne Wednesday, 2 of March , 2011 at 8:21 pm

je to velmi dobri članek.je v nem všecno co by vam mohlo pomoci.je dobře spracovany a udává pravdivé údaje

Děkujeme Vám, že chcete komentovat tento článek. Snažte se prosím psát s diakritikou a pokud možno k tématu článku. Váš komentář se neobjeví hned, ale musí počkat na schválení moderátorem. Veškeré příspěvky obsahující reklamu či netýkající se tématu nebudou s největší pravděpodobností schváleny.TOPlist