Big Ben

Věžní hodiny jsou jednou z nejznámějších turistických atrakcí Westminsterského paláce. Věž se tyčí na severovýchodní straně paláce, ve kterém zasedá parlament.

Metrem se k Big Benu dostanete využitím tras Jubilee, Circle nebo District, stanice Westminster. Nejbližší autobusové zastávky jsou v blízkosti Parliament Square na Victoria street a Trafalger Square ve Whitehall. Není doporučováno přijíždět automobily jelikož parkování je omezené a velice nákladné. Pokud přeci jen dáte přednost autu, parkoviště je v blízkosti Victoria Tower.

Věž je navržena ve viktoriánsko-gotickém stylu a je vysoká 96,3 metrů. Byla postavena při rekonstrukci Westminsterského paláce po požáru, který byl v roce 1834. Ciferníky hodin jsou na každé ze čtyř stran a měří v průměru 8 metrů. Hodiny se posunují po minutě a v celé historii se zastavily jen výjimečně. Big Ben je hovorové označení pro hodinovou věž avšak ve skutečnosti je to jméno hlavního zvonu ve věži, který odbíjí vždy celou hodinu. Velký zvon váži 13,762 tun a v Londýně se poprvé rozezněl v roce 1859. Podle jednoho z více výkladů je zvon pojmenován po svém hlavním staviteli siru Benjaminu Hallovi.

Detail pohledu na Big Ben.

Big Ben není běžně otevřen veřejnosti. Občané Velké Británie si mohou sjednat písemně návštěvu u svého parlamentu.

Zvuk zvonu je známý téměř po celém světě, britská stanice BBC ho používá jako časové znamení. Hodiny jsou známé svou spolehlivostí. Svou přesnost si uchovaly navzdory bombardování během druhé světové války. Jen jednou odbily půlnoc o 10 minut později a to v roce 1962 v důsledku hustého sněžení. Vlivem velkého horka se v květnu 2005 na 90 minut dokonce zastavily. Nejdelší doba nefunkčnosti, asi 33 hodin, byla v říjnu téhož roku z důvodu oprav.

Zatím žádné komentáře - buďte první!

Děkujeme Vám, že chcete komentovat tento článek. Snažte se prosím psát s diakritikou a pokud možno k tématu článku. Váš komentář se neobjeví hned, ale musí počkat na schválení moderátorem. Veškeré příspěvky obsahující reklamu či netýkající se tématu nebudou s největší pravděpodobností schváleny.TOPlist