Luton

Letiště Luton se nachází 30 mil severně od Londýna a obsluhuje převážně evropské spoje s malý podílem charterových mezikontinentálních letů. Z České republiky sem létá nízkonákladovka SkyEurope z Prahy. Rozlohou se jedná a menší letiště s jednou runwayí, v minulosti existovaly plány na postavení druhé runwaye a rozšíření letištních prostor, ale kvů odporu různých nevládních iniciativ k tomuto kroku nedošlo. Později došlo k oživení těchto plánů, ale nakonec se pro výstavbu nenašly finance. I tak se toto letiště řadí svým provozem na pátou příčku ve Velké Británii.

K dopravě do Londýna je nejlepší využít zřejmě autobusovou dopravu, dostupný je i vlak ale jeho zastávka není přímo na letišti a musí se k ní dojíždět letištnim shuffle autobusem.

Mapa letiště v Lutonu

Autobus

Dále můžete využít autobusu, které vás přímo od letiště dopraví na Victoria Coach station v centru města – při průjezdu Londýnem dojde u většiny společností ještě k jedné mezizastávce. O dopravu se opět rve hned několik dopravců – patří mezi ně National Express (http://www.nationalexpress.com/), Green Line a EasyBus (http://easybus.co.uk). National Express vás do Londýna a zpět odveze za 18.50, Green Line za 13.50 (12 liber jednosměrný lístek) a EasyBus za 2-8 podle toho, kdy jízdenky koupíte (nejlépe 14 dní v předstihu přes internet). Cesta autobusem trvá zhruba 1 hodinu a 20 minut, ale díky provozu může být i delší.

Vlak

Yastávka má jméno Luton Airport Parkway railway station a neleží přímo na letišti, ale z budovy k ní jezdí v pravidelných intervalech shuttle bus. Cesta do centra města na stanici St Pancras trvá asi 35 minut a zpáteční jízdenka (Off peak) přijde na 20 liber. K této částce si ještě musíte připočítat 2 libry za shuttle bus (jedna jízda libru).

Taxi

Situace s taxi a ostatní dopravou pdobného druhu je naprosto stejná jako na ostatních letištích. Takže i zde nedoporučuji použití oficálních black cabs a jen v případě větší skupinky se vyplatí přemýšlet o najmutí checker car. Dojezdová doba do Londýna autem je zhruba jedna hodina a dvacet minut v závislosti na provozu, který přes den bývá relativně silný.

Napsal(a) by Martina dne Friday, 6 of November , 2009 at 8:52 pm

Ahoj,pred nekolika mesici jsem se rozhodla odjet do Anglie co by Au-pair,no a protoze jsem v Anglii nikdy pred tim nebyla a moje anglictina byla temer nulova,muj prvni problem se kterym jsem se musela potykat byl, jak se dostat z letiste do pobocky agentury, ktera mi zajistila rodinu.Po hodinach googlovani jsem narazila na jedne diskuzi na odkaz na firmu Rad’s Transfers, kterou vlastni cech Radek zijici v Londyne uz vice jak 9 let.Protoze si ho lide dost chvalily,rozhodla jsem se,ze ho zkusim kontaktovat.Vyuzila jsem skypu jako jedne z moznosti.Moje prvni veta byla “du ju spik cech” :-),nacoz my pan na druhe strane odpovedel uz v cestine ze “ano”.Oddechla jsem si.Za par minut naseho rozhovoru jsem zapomnela na jakekoliv trmaceni se autobusem nebo vlakem a rozhodla se vyuzit jeho sluzeb.I cena byla zajimava a tak uz nebylo co resit.V den D, po dvou dlouhych hodinach v letadle (bojim se letat), jsem se ocitla na leitsti Luton, kde uz na me v letistni hale cekal Radek s cedulkou.Cestou do agentury jeste pripojil par uzitecnych rad a nakonec popral hodne stesti, coz jsem potom opravdu potrebovala.Od te doby jsem byla uz 2x doma v Cechach.A jak ze jsem se pokazde dostala na a z letiste?No hadejte….
Martina

Napsal(a) by admin dne Friday, 13 of November , 2009 at 11:30 pm

Ahoj, díky za komentář – můžeš když tak uvést kontakt a ceny, zmíním to na stránkách.

Tomáš

Děkujeme Vám, že chcete komentovat tento článek. Snažte se prosím psát s diakritikou a pokud možno k tématu článku. Váš komentář se neobjeví hned, ale musí počkat na schválení moderátorem. Veškeré příspěvky obsahující reklamu či netýkající se tématu nebudou s největší pravděpodobností schváleny.TOPlist