Soho

SOHO je londýnská čtvrť ve westminsterském obvodu. V podvědomí lidí stále zůstává zakotvena jako nebezpečná čtvrť s červenými lucernami, avšak tato pověst je již dávno překonána. V současnosti je Soho domovem kultury, zábavy, obchodu a průmyslu.

Ulice v SOHU s nepřeberným množstvím obchodů pro dospělé v typickém londýnském počasí.

Nejjednodušeji se sem dostanete s využitím  metra, nejbližší stanicí je Oxford Circus na linkách Central, Bakerloo a Victoria. Dále můžete ještě využít stanice Piccadilly Circus na linkách Bakerloo a Piccadilly, případně stanice metra Tottenham Court Road na linkách Northern a Central. Poslední stanicí, která vám může posloužit při cestě sem je Leicester Square na linkách Northern a Piccadilly.

Původně se v této oblasti nacházely lovecké revíry Jindřicha VIII. Svůj název tato čtvrť získala až v 17. století. Jedna z verzí je, že se tak jmenoval hostinec, který navštěvovali lovci nebo druhá pak podle loveckého pokřiku “so-ho”. Později se tato oblast stala majetkem hrabat z Leicesteru a Porlandu. Jejich záměr vybudovat zde oblast pro majetné navzdory dobrým úmyslům nevyšel. Mimo jiné to zapříčinil i výskyt cholery, která zde ve velké míře zaútočila v roce 1854. Všechny zámožné rodiny byli odstěhované a čvtrť se stala díky levnému nájemnému útočištěm mnoha pochybných hospod a jídelen nabízejících laciné stravování. To vše mělo za následek, že se sem ve velké míře přemístili prostitutky, umělci, intelektuálové a spisovatelé. Až lékař John Snow zastavil šíření cholery díky své studii ve které zjistil, že za šířením nákazy může vodní pumpa na Broadwick Street. Na místě původní pumpy stojí dnes její kopie s památeční deskou.

Jeden z mnoha obchodů s hudebními nástroji ve čtvrti SOHO.

Soho je multikulturní čtvrtí již po dobu 250ti let. Žijí zde imigranti z Francie, Itálie, Židé a v neposlední řadě v nejvyšším zastoupení také imigranti z Číny. Na tomto místě můžete strávit celou noc díky obrovskému množství hospod, klubů, barů, restaurací a kaváren. Na Lisle Street souběžně s Gerard Street se nachází takzvaná Čínská čtvrť, která je na svých hranicích uzavřena čínskou bránou. Ta nabízí nesčetné množství restaurací a asijských obchodů. Při procházení mezi reklamami a nápisy v čínštině si můžeme aspoň na chvíli připadat jako někde v Šanghaji. Číňané zde také dodržují všechny svoje svátky včetně oslavy Čínského Nového roku, ze které je již tradiční velkolepá londýnská show.

Jedna z bran sloužících k vstupu do Chinatown v SOHU.

Zároveň je Soho také srdcem londýnské divadelní společnosti a střediskem nezávislého filmového průmyslu, televizní a filmové postprodukce. Sídlí zde British Board of Film Classification která byla dříve známá jako British Board of Film Censors. Sohonet je zase síť optických kabelů, která spojuje postprodukční společnosti v této čtvrti s britskými filmovými studii včetně hlavních produkčních center v Římě, New Yorku, Los Angeles, Austrálie a Novém Zélandu.

Pověst Soho se změnila díky policejní čistce, kterou zde v 80, letech policie společně s místními úřady pro kontrolu licencí uskutečnili aby potlačili nelegální živnosti. Ještě v 70. letech zde totiž sídlilo neuvěřitelných 250 sexshopů, ilegálních barů a obrovské množství nevěstinců a pouličních prostitutek.

Tradiční pub v londýnské čtvrti SOHO.

Za zmínku určitě stojí další zajímavá místa, která se zde nacházejí. Je to například obchodní centrum módního oblečení na Carnaby Street, atraktivní náměstí Golden Square nebo překrásný parčík Soho Square, kde se v letním období konají různé festivaly. Za vidění stojí i pouliční trh, který se koná každý týden od pondělí do soboty na Berwick Street Market. V Soho můžeme navštívit i první legálně otevřený striptýzový klub v Londýně The Raymond Revuebar, který byl otevřen již v roce 1952.

Zatím žádné komentáře - buďte první!

Děkujeme Vám, že chcete komentovat tento článek. Snažte se prosím psát s diakritikou a pokud možno k tématu článku. Váš komentář se neobjeví hned, ale musí počkat na schválení moderátorem. Veškeré příspěvky obsahující reklamu či netýkající se tématu nebudou s největší pravděpodobností schváleny.TOPlist