Heathrow

Letiště Heathrow  se nachází asi 15 mil (24 kilometrů) západně od Londýna. Je nejrušnějším letištěm celé Evropy a třetím nejrušnějším letištěm na světě (v počtu pasažérů na mezinárodních letech pak drží dokonce světový primát). Letiště má 5 terminálů značených písmenem T a číslem tedy T1-T5 a dvě runwaye. Terminál 5 byl otevřený na jaře roku 2008 a při startu se potýkal se silnými logistickými problémy v přepravě zavazadel. British Airways, která na tomto terminálu výhradně operuje, musela z těchto důvodů zrušit několik desítek letů a posílat zavazadla k roztřídění do Itálie. V současné době se z důvodu téměř stoprocentního vytížení vzletových a přistávacích ploch jedná o výstavbě třetí runwaye, proti čemuž protestují sousední města a několik organizací.

Na Heathrow se dostanete z České republiky převážně se společnostmi British Airways (terminál 5) nebo ČSA (terminál 2). K dopravě do centra města je zřejmě nejvýhodnější využít londýnskou Tube, jejíž modrá Picaddily line má zastávky na všech terminálech. Další možností je využít vlakovou dopravu, stanice je pod letištní plochou. Jako na všech letištích tak i na Heathrow operuje množství autobusových dopravců společně s různými soukromými transportními službami a taxi. U letiště je navíc jedno z největších britských autobusových nádraží s nepřetržitými přímými linkami do dalších částí země.

Mapa letiště Heathrow

Tube

Heathrow je jako jediné londýnské letiště spojeno s městem modrou metro linkou s názvem Picaddily Line a to je díky své ceně a dobrému spojení do centra jasnou volbou pro většinu turistů. Stanice metra jsou na všech terminálech, respektive jedna stanice obsluhuje Terminály 1-3 (tzv. Heathrow Central), Terminály 4 a 5 pak mají každý po své vlastní zastávce. Cesta do centra Londýna trvá zhruba 50 minut a cena je 4 libry. Ihned po příletu doporučuji koupit Oyster card, se kterou můžete cestovat Tube, autobusy a DLR ve všech zónách a maximální částka, kterou kdy zaplatíte za den bude 6.5 libry.

Vlak

Na Heathrow existují dvě různé linky, které využívající stejnou trať a mají společnou cílovou stanici Paddington station v Londýně.

První z těchto linek se jmenuje Heathrow Express a z Heathrow jezdí přímo z Terminálu 5 nebo Heathrow Central (což je stanice obsluhující Terminály 1, 2 a 3) na Paddington bez zastavení. Jedná se o non stop službu, která jezdí každých 15 minut a jízda trvá také 15 minut. Cena jízdného je poněkud vyšší, jednosměrný lístek stojí £16.50, zpáteční pak 32 liber. Tyto ceny platí pro nákup online nebo z automatu před jízdou. Pokud si kupujete lístek až ve vlaku, zaplatíte o o další tři libry více.

Druhá linka má název Heathrow Connect a prakticky se jedná o pomalejší a také levnější verzi Heathrow Express. Pár dalších rozdílů se ale také najde. Prvním je že na Heathrow nestaví na terminálu 5, ale jen na T4 (a samozřejmě také Heathrow Central T1-T3). Dále jeho cílovou stanicí je stejně jako u Expresu Paddington ale při své cestě dělá ještě pět mezi zastávek (Hayes & Harlington, Southall, Hanwell, West Ealing a Ealing Broadway). Stanice Hanwell a West Ealing jsou o víkendu zavřené a tak tam nezastavuje. Vlak jezdí každých 30 minut a otevřená zpáteční jízdenka vás přijde na £13.80.

Pokud se transferujete v rámci Heathrow z jednoho terminálu na druhý, je použití obou těchto vlaků zdarma.

Autobus

Autobusové nádraží na Heathrow Central patří mezi největší v Anglii a dostanete se z něj prakticky do jakékoliv části země. Nejvíce linek je provozována společností National Express, která také zajišťuje dopravu do Londýna na Victoria Station. Cesta trvá asi 50 minut a zpáteční jízdenka s pevným datem návratu vás přijde na £8.50.

Dále je k dispozici celá řada linkových autobusů, které pokrývají okolní města včetně tzv. Railair linek. To jsou spojení autobusy na železniční uzly v okolí Heathrow, díky kterým se pak vlaky dostanete do ostatních částí země bez nutnosti cestovat přes Londýn.

Taxíky

Z letiště se také do Londýna můžete dopravit taxíky popřípadě jinými soukromými přepravci, pro cestu do centra to ale rozhodně není vhodná volba z hlediska ceny a hlavně času. Počítejte s minimálně hodinkou na silnici s tím, že se v případě odpoledního provozu může cesta ještě více protáhnout. Dále doporučujeme nastudovat sekci o taxi dopravě v Londýně, aby jste nebyli překvapeni cenou – ta se totiž může klidně vyšplhat i na 70 liber.


TOPlist