London Eye

Londýnské oko, anglicky London Eye s oficiálním označením British Airways London Eye ležící na jižním břehu Temže a je také často označováno jako Millenium Wheel (Kolo tisíciletí). Londýňané však o něm hovoří pouze zkráceně jako o Eye. Jedná se o obrovské panoramatické ruské kolo vysoké 135 metrů. V obvodu měří 424 metrů a má 32 plně klimatizovaných kabin. Každá z kabin může pojmout až 25 osob. Vyhlídkový let nabízí nepřekonatelný výhled na panorama hlavního města Velké Británie Londýna.

Pokud se rozhodnete využít k dopravě londýnské metro, k Eye se dostanete nejlépe ze stanice Westminster na trase Jubilee, District a Circle. Případně ze stanice Waterloo, která se nachází na lince Bakerloo, Jubilee, Northern a Waterloo & City. Nejbližší autobusová zastávka je Westminster Bridge Road a South Park, kam vás dopraví autobusové linky číslo 211, 24 a 11. V případě využití vlakového spojení je vaší výstupní stanicí Waterloo, odkud je to jen pár kroků.

Pohled na Londýnské Oko při příchodu od Waterloo Station

Kolo bylo slavnostně otevřeno v roce 1999, ale veřejnosti bylo zpřístupněno až v květnu roku 2000. Město Londýn chtělo vstoupit do nového tisíciletí opravdu honosně a mělo v úmyslu zanechat přetrvávající vzpomínku. Proto zrealizovali návrh kola od architektů Davida Marks, Jule Barfieldová, Malcolma  Cooka , Marka  Sparrowhawka, Stevena  Chiltona  a Nica  Baileya. Hlavní otáčecí část vytvořili Britové, vlastní konstrukce kola vznikla v Holandsku a v České republice byla vyrobena hřídel a náboj (firmou Škoda). Ložisko, na kterém se kolo otáčí pak bylo vyrobeno v Německu, lana jsou z Itálie a kabiny pro cestující jsou z Francie. Ty jsou uchyceny na vnějším kruhu kola. Rychlost jejich pohybu je asi 0,9 kilometrů za hodinu, takže jedna otáčka trvá asi 30 minut. Pohyb je natolik pomalý, že s výjimkou nástupu a výstupu invalidních a starších cestujících kolo vůbec nezastavuje. Celková váha kola je 1700 tun a tuto londýnskou atrakci si nenechá ujít přes 3,5 miliónů návštěvníků ročně.

IPohled na Londýnské Oko zespodu.

Stavba Londýnského Oka probíhala po částech, které byli k místu stavby dopraveny po Temži a sestavovány na plovoucích pontonech. Sestavené kolo zvedali jeřáby až do požadované polohy.

London Eye je otevřeno každý den od 10 hodin. V období říjen – květen zavírá ve 20:00, v červnu a v září v 21:00, v červenci a srpnu pak ve 21:30. Dospělý za jeden vyhlídkový let zaplatí 15,17 liber, děti ve věku 4-16 £7,59 a důchodci £11,74. Děti do 4 let mají cestu zdarma. Londýnské Oko nabízí i noční vyhlídkové lety, kdy se pod vámi hlavní město i s jeho památkami doslova rozzáří. Pro fotografy je pak nejlepší dobou těsně před západem slunce, kdy se Londýn pozvolna ponoří do dobré světla a máte možnost pořídit ty nejlepší záběry se zapadajícím sluncem v pozadí. Podrobné informace o nabízených službách naleznete na anglických stránkách www.londoneye.com, kde si také můžete rezervovat lístky a tak předejít velice dlouhým frontám na místě samém.

Nekonečné fronty na vstupenky před Londýnským Okem.

Před samotným vstupem do vyhlídkové kabiny vás čeká stejná prohlídka jako v letadle. V případě, že londýnské památky obcházíte s profesionální kamerou, nebude vám vstup umožněn. Zajímavé je, že před každým nástupem nových lidí je kabina kontrolována kvůli možnému výskytu bomby.

Pohled na Londýnské Oko z Londýnské Oko z Hungerford Bridge, v pozadí Big Ben a House of Parliament.

Londýnské oko je zařazeno v Guinessově knize rekordů jako nejvyšší vyhlídkové kolo na světě.  Původní povolení pro toto kolo bylo 8 let a díky obrovské návštěvnosti upravila Labethská radnice povolení na trvalé. I přestože bylo zvoleno v anketě společnosti Pringels jako nejlepší světová turistická atrakce, zůstává stále finančně ztrátové. Každoročně se Londýnské oko rozzáří nádherným novoročním ohňostrojem, který si nechá ujít málokterý Londýňan.

Napsal(a) by Kateřina dne Tuesday, 27 of January , 2009 at 12:59 pm

Dobrý den, chtěla jsem moc a moc pochválit tyto stránky. Plánuji cestu do Londýna a hledám všemožné dostupné informace. Tady jsem si vysloveně “smlsla”.
Děkuji. K.

Napsal(a) by admin dne Tuesday, 27 of January , 2009 at 1:08 pm

Díky za pochvalu, jsme rádi že stránky pomáhají – užijte si Váš výlet, přejeme šťastnou cestu!

Napsal(a) by eliška dne Tuesday, 24 of March , 2009 at 7:35 pm

Dobrý den.taky se chystám v květnu do Londýna až díky těmto stránkám sem konečně něco dozvěděla dopředu moc děkuji!!!!!

Napsal(a) by Janik dne Sunday, 22 of August , 2010 at 8:10 pm

Dobrý den, sháním radu – od toho, kdo v Londýně byl, ale i nebyl – jestli nezná nějaké romantické místo, které by bylo vhodné k požádání o ruku… :-) Díky za odpovědi.

Napsal(a) by C. dne Thursday, 5 of July , 2012 at 10:42 pm

díky vašim stránkám jsme naplánovaly vlastně skoro celou cestu do Londýna, jste bezvadní, velký dík vám všem autorům! .) <3

Napsal(a) by 20.9.2013 dne Friday, 20 of September , 2013 at 8:42 am

Dobrý den,
díky Vaším informacím jsme s dcerou měly nádherný zážitek a pohled z výšky na Londýn je nezapomenutelný. Cestovaly jsme lodí po Temži a přechodem po mostě na druhý břeh jsme byly v cíli naší cesty. Děkujeme a doporučujeme všem návštěvníkům Londýna, dopřejte si i tuto novodobou atrakci.
zdravím
Matějková

Napsal(a) by Lenka dne Tuesday, 30 of October , 2018 at 1:15 pm

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak dlouho trvá návštěva Londýnského oka. Chceme to zkombinovat se See Life Aquarium a potřebujeme si u obou atrakcí zamluvit čas návštěvy. První chceme navštívit London Eye. Děkuji za radu.

Hanychová

Napsal(a) by admin dne Sunday, 4 of November , 2018 at 10:55 pm

Zdravim, samotna jizda trva zhruba 30-35 minut. Ale vystati fronty na listky muze byt klidne hodinka. Doporucuji zabookovat dopredu nebo koupit listky v ramci nejakeho visit packu (jsou jich spousty), ktery obsahuje priority vstup na vicero atrakci. Stastnou cestu!

Děkujeme Vám, že chcete komentovat tento článek. Snažte se prosím psát s diakritikou a pokud možno k tématu článku. Váš komentář se neobjeví hned, ale musí počkat na schválení moderátorem. Veškeré příspěvky obsahující reklamu či netýkající se tématu nebudou s největší pravděpodobností schváleny.TOPlist