National Portrait Gallery

National Portrait Gallery je umělecká galerie představující portréty historicky slavných a významných britských lidí. Umožní vám stát tváří v tvář s proslulými britskými muži a ženami od Tudorovců až po současnost. Sbírka National Portrait Gallery obsahuje nejen fotografie, ale také miniatury, obrazy, sochy a kresby. Prohlédnout si můžete neuvěřitelné množství portrétů. Londýnská National Portrait Gallery vám představí všechny velikány své země a její sbírka se neustále rozšiřuje.

National Portrait Gallery se nachází vedle Národní Galerie v centru Londýna. Nejbližší stanicí metra je Charing Cross na lince Northern a Bakerloo. Dále pak stanice Leicester Square na lince Northern a Piccadilly nebo stanice Embankment na lince Bakerloo, Circle a District. Nejbližší vlaková stanice je Charing Cross Station, ze které se po vystoupení vydáte směrem na Trafalgar Square. V případě dopravy autobusem využijete číslo 24, 29 a 176. Pokud projíždíte londýnské zajímavosti na kolech, tak stojany najdete hned naproti hlavnímu vchodu do galerie na náměstí Place St Martin.

National Portrait Gallery v Londýně byla první portrétní galerií na světě. Již v roce 1846 Philip Henry Stanhope navrhoval parlamentu zřízení galerie. Jeho návrh prošel v roce 1856. V původních 40 letech byla galerie umísťována na různých místech Londýna. Až po této dlouhé době, kdy se sbírka portrétů postupně rozrůstala, byla postavena nová budova na Place St Martin. Jejím architektem byl Ewan Christian a nová budova s galerií byla otevřena pro veřejnost v roce 1896. Busty nad jejím hlavním vchodem připomínají osoby zodpovědné za její založení – P. H. Stanhope, T. B. Macaulay a T. Carlyle. Od svého otevření byla budova dvakrát rozšířena až do dnešní podoby. Vně původních částí budovy si můžete kromě portrétů prohlédnout také busty významných umělců, životopisy spisovatelů a historiků.

Sbírka National Portrait Gallery se od svého vzniku neustále rozrůstá. V roce 1869 bylo povoleno vystavovat portréty i žijících osob. K těm nejvzácnějším patří portrét Williama Shakespeare nebo portrét Jindřicha VIII. U mnoha zdejších vystavovaných děl nejde ani tak o jejich uměleckou hodnotu, jako o osobu, kterou znázorňují včetně zachycení historického okamžiku. Krůček po krůčku procházíte kolem portrétů historicky významných postav, díváte se jim do tváře a představujete si dobu ve které žili. Spatřit můžete sochu prince Alberta a královny Viktorie ve středověkých kostýmech, sestry Bronteovy, portrét Eduarda VI. i Elizabeth I. Projdete od středověkých králů až po portréty současné královské rodiny-

National Portrait  Gallery bývá otevřena pro veřejnost každodenně od 10 hodin. Zavírací doba je v 18 hodin, kromě čtvrtku a pátku, kdy bývá otevřeno až do 21 hodin.  V prosinci 24 – 26 je galerie uzavřena. Prohlídka portrétů v National Portrait Gallery je vhodná i pro děti. Vstupné zde neplatíte žádné. V budově naleznete také restauraci na střeše s fantastickým výhledem, kavárnu a prodejnu se suvenýry. National Portrait Gallery je bezbariérově uzpůsobena a umožňuje tak prohlídku pro co nejširší okruh veřejnosti včetně nevidomých lidí. Podrobné informace naleznete na oficiálních stránkách www.npg.org.uk.

Zatím žádné komentáře - buďte první!

Děkujeme Vám, že chcete komentovat tento článek. Snažte se prosím psát s diakritikou a pokud možno k tématu článku. Váš komentář se neobjeví hned, ale musí počkat na schválení moderátorem. Veškeré příspěvky obsahující reklamu či netýkající se tématu nebudou s největší pravděpodobností schváleny.TOPlist