Stansted

Letiště Stansted se nachází asi 38 mil (60 kilometrů) severovýchodně od Londýna. Velikostí a množstvím přepravených cestujících se řadí na třetí místo mezi anglickými letišti. Letiště má jen jeden terminál a po příletu je možné se dostat do hlavní budovy pěšky nebo v některých případech letištním vláčkem. Letiště je hlavní Londýnskou centrálou pro celou řadu lo cost dopravců včetně Ryanairu.

K dopravě do centra Londýna můžete využít vlak, celou řadu autobusových linek (které zajišťují přímé spojení s dalšími městy jako Oxford nebo Cambridge), nabídku privátních transportních společností nebo taxíků.

Mapa letiště Stansted

Vlak

Vlaková stanice je na Stanstedu přímo pod budovou letiště a pravidelná linka Stansted Express do Londýna jezdí každých 15 minut. Vlak zastavuje v Londýně na dvou zastávkávch. Cena za dopravu do bližší stanice Totenham Hale je 14 respektive 22 liber. Do vzdálenější Liverpool Street pak stojí jednosměrný lístek 17 liber a zpáteční 24 liber. Doporučuji jízdenky bookovat předem na internetu, cena je pak o 2 libry levnější. Více informací a formulář pro objednání jízdenku naleznete na stránkách Stansted Express.

Autobus

Mezi autobusovýmí dopravci panuje relativně vysoký konkurenční boj a tak si pro cestu do londýna a ostatních částí Anglie můžete vybrat mezi několika různými společnostmi.

Mezi nejznámější patří National Express (http://www.nationalexpress.com/), se kterou zpáteční jízdenku pořídíte za 18 liber. Dalším dopravcem na této lince je Terravision (http://www.terravision.eu/), u kterého stojí obdobná jízdenka liber 13. Pak je tu ještě EasyBus (http://easybus.co.uk), který nejezdí s velkými autobusy ale s cca 12ti místnými mikrobusy s brutálně stlačenou pohyblivou cenou od 4 do 14 liber za zpáteční jízdenku.

Doba jízdy silně závisí na denní době a hustotě silničního provozu a pohybuje se od hodiny do 90 minut. Veškeré jízdenky lze opět koupit předem na webu, ovšem doporučuji myslet i na možnost že letadlo může mít zpoždění a vy daný spoj nestihnete. Většina společností ale bezproblémově vymění lístky na pozdější, respektive dřívější spoj. Stánky jednotlivých autobusových společností naleznete u přední stěny letištní budovy prakticky hned u východu z příletových prostor.

Autobusy odjíždí z nástupišť před budovou letiště, cesta k nim je zřetelně značena. Z budovy letiště prostě sejděte bránou do nižšího podlaží a vydejte se směrem od ní a vyjdete z tunelů prakticky hned u zastávek.

P1000434.JPG

Taxíky

V Anglii existují dva druhy taxíků – oficiální černé caby a pak takzvané checker cars. Rozdíl mezi těmito dvěma službami je v jejich fungování. Cabs jsou oficiálními taxíky s licencí od města a každý jejich řidič musí složit vcelku náročnou zkoušku z dopravy po Londýně. Díky tomu pak dle zákona můžou parkovat na oficiálních stanovištích na letištích a městech. Naproti tomu checker cars jsou soukromé společnosti, která zajišťují dopravu zákazníka takzvaně on-call. V praxi to znamená, že checker car si musíte zavolat telefonem (nebo objednat na určitou hodinu) a on vás přijede vyzvednout na určené místo na letiště (ze zákona tam ale nesmí parkovat delší dobu a čeka t na zákazníky). Dalším pro nás i tím nejpodstatnějším rozdílem je pak cena, která bývá u oficiálních taxíků 4-5x vyšší než u checker cars.

Z cenových důvodů vám také použití černých cabs z letiště do města moc nedoporuřuji ale pokud cestujete ve skupince, není od věci zvážit dopravu checker cars.

Napsal(a) by Michal dne Tuesday, 15 of September , 2009 at 2:30 pm

Ahoj, chtěl bych se zeptat, jestli je nutné v případě Terravision zarezervovat a zaplatit lístek předem online, nebo jestli bude v pohodě k dostání až po příletu, nebo je možné že již bude plno?

Napsal(a) by admin dne Tuesday, 15 of September , 2009 at 8:41 pm

Podle mých zkušenosti nejsou autobusy většinou plně obsazeny, takže nevidím problém v koupi lístku až před cestou – ovšem zaručit to nelze, stát se může cokoliv a třeba zrovna narazíte na nějaký poloorganizovany výlet :)

Napsal(a) by Petra dne Monday, 2 of November , 2009 at 5:04 pm

Ahoj. Nejsem příliš dobrá v angličtině. Chtěla jsem si koupit předem zpáteční jízdenku na Stansted Express, ale chtějí po mě jen datum odjezdu ze Stansted do Londýna, záteční datum je nezajímá, nebo je jízdenka jen na jeden den (což e asi nepravděpodné). předem děkuji za vysvětlení.

Napsal(a) by admin dne Friday, 13 of November , 2009 at 11:27 pm

Ahoj, promiň, už dlouho jsem autobusem nejel. Ale myslím si, že je jim to fakt jedno, protože ty autobusy směrem na letiště jsou méně naplněny, než ty co jedou z letiště. Pro ně je hlavní, aby jim seděly místa z letiště – je to z toho důvodu, že hromada lidí z letiště nemá zajištěný autobus a tak si lístky kupují na poslední chvíli – no a provozce musí přesně vědět, kolik mu ještě zbývá míst.

P.S. Promiň za pozdní odpověď, doufám že jsi to i bez ní v pohodě vyřešila!

Napsal(a) by Adela dne Friday, 29 of January , 2016 at 1:01 pm

Ahojky, prosím nikdo si neobjednávejte transfery s Terravision – především ne do Londýna (z jakéhokoli letiště) a zpět!!!!! Firma krachuje, není schopna zajistit přepravu, kterou kupodivu stále nabízí na jejich webovkách!! Na Stanstedu již vůbec nemá terminál a musíte žadonit u jiných přepravců, aby vás na voucher od Terravision vzali kamkoli do Londýna. Zpět je to ale ještě horší. Cizí přepravce na Viktorii vás posadí do busu, pak vás hodinu vozí po centru města a nakonec vás vykopne na Kings cross s tím, že je přestup, tam opět čekáte na jiného dopravce, který vás další hodinu a půl veze na letiště – pokud vůbec. My tímto způsobem zmeškali let, nocovali jsme na letišti, přebookovali jiný let celkem za 10 tis. a jeden z nás se už ani nevešel na ranní let, takže čekal až do večera!!! Z hrůzou jsme postupně začali zjišťovat, že terravision je v krachu, okrádá lidi a ve stavu v jakém se nachází, lidi schválně neinformuje a jen kasíruje peníze za dopravu!!!! Lidí prý nestíhají lety každý den a jsou jich tisíce, kteří budou požadovat náhradu škody!!! V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NEBRAT!!!!

Napsal(a) by hanka dne Sunday, 31 of January , 2016 at 12:56 am

Nyni ctu o autobusech teravision.
Od prislevku adelky
28.1.2016 jsme jeli touto spolecnosti a presne se nam stalo co pise adelka.nejhorsi bylo,ze mame dvoulete mimi a nikdo nas na letisti nechtel pustit do predu.nechali nam uletet letadlo ,takze noc stravena na letisti.

Napsal(a) by Hana dne Tuesday, 2 of February , 2016 at 11:06 am

Ahoj lidi! Prosím, můžete mi poradit, jestli někdo nemá zkušenosti s přerezervováním jízdenky na National Express Coach z lětiště Stansted. Jde o to, že bych chtěla změnit místo příjezdu. Víte někdo nějaké info? Díky moc! ))

Napsal(a) by Anonymous dne Friday, 25 of March , 2016 at 11:52 am

Ahoj, já jsem nikde o terravision neslyšela, takže jsem si lístky koupila, ale teď týden před odletem mi to zrušili. Psali, že mi vrátí zpět na účet peníze, tak doufám, že tomu tak bude..:D :D

Napsal(a) by Daniela dne Monday, 25 of April , 2016 at 10:09 am

Čauvec, já jsem také koupila lístky od terravision a týden před odletem mi to zrušili. Pořád čekám na peníze, tak doufám, že je dostanu zpět. Nakonec jsem rychle koupila vlak stanstedexpress a jsem za to i ráda. Sice to bylo dražší, ale mají tam akci 2FOR1, takže díky těmto lístkům na vlak jsme měli v určitých restauracích dvě jídla za cenu jednoho. A platí to i na památky. Stačí si jen vytisknout vouchery…:)

Děkujeme Vám, že chcete komentovat tento článek. Snažte se prosím psát s diakritikou a pokud možno k tématu článku. Váš komentář se neobjeví hned, ale musí počkat na schválení moderátorem. Veškeré příspěvky obsahující reklamu či netýkající se tématu nebudou s největší pravděpodobností schváleny.TOPlist