Hyde Park

Hyde Park je jedním z nejkrásnějších a také největších parků v Londýně. Patří k londýnským královským parkům a rozprostírá se na ploše 140 hektarů. Hyde Park vás snadno nechá zapomenout, že se nacházíte uprostřed rušného města. Množství stromů a rozlehlé louky z něj činí zelené plíce Londýna. Hyde Park je místem, kde načerpáte potřebnou sílu při vaší cestě po londýnských památkách. Nechá vás odpočinout, zasportovat si, odreagovat se a svěží vzduch a zeleň kam jen oko dohlédne vám dodají potřebnou energii.

Hyde Park najdete v městské části Westminster v těsném sousedství s Kensingtonskými zahradami často považovanými za jeho součást. Nejbližší stanicí metra je Hyde Park Corner a Knightsbridge na lince Piccadilly nebo Lancaster Gate a Marblle Arch na lince Central. Ze severního Londýna vás do blízkosti parku dopraví autobus číslo 6, 7, 10, 16, 52, 73, 82, 390 a 414. Z jižní části Londýna číslo 2, 36, 137 a 436. Ze západní části pak číslo 9, 10, 14, 19, 22, 52, 74, 148 a 414. Pokud pojedete z východní části Londýna zaveze vás do Hyde Parku autobus číslo 8, 15, 30, 38 a 274.

Hyde Park získal Jindřich VIII. od mnichů z Westminsterského opatství v roce 1536. Původně byl soukromým revírem a sloužil především k pořádání honů. Charakter parku změnil až Charles I., který jej otevřel pro veřejnost v roce 1637. Velkou většinu současné podoby parku navrhl architekt Decimus Burton v roce 1820. Navrhl park s různorodým uspořádáním krajiny a při leteckém pohledu spatříte zednářský symbol kompasu. Velkou atrakcí parku jsou jeho velká umělá jezera Serpentine, která oddělují Hyde Park od Kensingtonských zahrad. V severovýchodním rohu můžete spatří Marble Arch. Architektem tohoto mramorového oblouku byl v roce 1872 John Nash. Jeho původní umístění bylo u Buckinghamského paláce. V roce 1851 byl přemístěn na místo, kde se v letech 1388 – 1783 konaly popravy.

Od 19. století byl Hyde park oblíbeným místem setkání lidí. V reakci na nepokoje v zemi byl v parku v roce 1872 zřízen Speakers´Corner. Jedná se o tzv. koutek řečníků. Místo, kde každý veřejně může vyjádřit svobodně svůj názor. V neděli dopoledne zde můžete poslouchat nebo vyjádřit své politické, náboženské či jiné názory. Na jižním konci Hyde Parku se nachází Rotten Row. Tuto cestu dlouhou přibližně 4 míle využíval William III. pro větší bezpečnost z cesty od Kensingtonského paláce. Podél cesty nechal nainstalovat olejové lampy a vytvořil tak první osvětlenou veřejnou komunikaci v Anglii. V dnešní době Rotten Row slouží k projížďkám na koni, kole nebo běhu.

Jihovýchodní roh Hyde Parku zdobí další z oblouků. Nese název Wellington Arch a jeho architektem byl Decimus Burton. Postaven byl v roce 1862 a je zdoben sochou vévody z Wellingtonu, která byla přidána v roce 1846. Spojuje Hyde Park a Green Park a uvnitř oblouku je galerie a výstavy určené pro veřejnost. Od roku 2004 zdobí Hyde Park oválná kašna sloužící jako památník Diany, princezny z Wallesu. Patří k nejpopulárnější atrakci parku a každoročně jej navštíví více než milion návštěvníků. Jeho konstrukce by měla symbolizovat Dianin život, její kvalitu a otevřenost.

Park je pro veřejnost otevřen každý den od 10.00 hodin. V měsících duben – srpen zavírá ve 20.00, v září v 19.00, od března do října v 18.00 a od listopadu do února v 16.00. Hyde Park nabízí travnaté plochy k pořádání pikniků, opalování nebo všech možných druhů sportů. Cesty parku jsou výborné na jogging, jízdu na bruslích nebo kole. Jezera Serpentine vám umožní si zaplavat nebo dokonce zaveslovat. Hyde Park nabízí vyžití opravdu pro každého.

Zatím žádné komentáře - buďte první!

Děkujeme Vám, že chcete komentovat tento článek. Snažte se prosím psát s diakritikou a pokud možno k tématu článku. Váš komentář se neobjeví hned, ale musí počkat na schválení moderátorem. Veškeré příspěvky obsahující reklamu či netýkající se tématu nebudou s největší pravděpodobností schváleny.TOPlist