South Bank

Jižní nábřeží (South Bank) najdete na jižním (jak překvapivé!) břehu řeky Temže. V této oblasti se nachází veliké množství významných kulturních staveb a institucí a při své návštěvě si rozhodně nenechte ujít procházku podél řeky s fotoaparátem v ruce a to jak během dne tak i za soumraky, kdy se promenáda rozsvítí stovkami světel.

Jižní břeh Temže se stal součástí Londýna až v roce 1550 za vlády krále Jindřicha VIII. V současné době toto území spadá pod správu obvodů Lambeth a Southwark. U příležitosti britského festivalu v roce 1951 zde byla postavena budova Royal Festival Hall, která je nyní součástí South Bank Centre. Je to koncertní a taneční sál postaven v modernistickém stylu. Od konce 20. století bylo foyer této haly přístupné i během dne, kdy se zde nekonalo žádné představení. V roce 1967 byli v její blízkosti přistavěny další budovy, které také tvoří součást South Bank Centre – Queen Elizabeth Hall a Purcell Room. Každodenně se zde pořádají klasické, jazzové, avantgardní a taneční představení. Krypta vestibulu je také všeobecné uznávaná za nejvýznamnější skateboardingovou oblast což vám potvrdí skupinky prkýnkářů, které toto prostranství permanetně okupují. V roce 1968 byla otevřena Hayward Gallery, umělecká galerie jež nevlastní žádné stále sbírky a pořádá dočasné výstavní akce. Galerie je sice podporována z veřejných prostředků, ale pokud budete mít chuť zhlédnout některé z děl současných autorů, zaplatíte vstupné ve výši 7,50 liber.

Další významnou stavbou na Jižním nábřeží je Královské národní divadlo. To bylo postaveno v roce 1968 a v současné době uvádí velmi rozmanitý program včetně Shakespeara a jiných klasiků. Poblíž se nachází Národní filmové divadlo a Britský filmový institut. Součástí Britského filmového institutu je kino s vysokým rozlišením systému IMAX. V blízkosti byla postavena budova London Weekend Television (LTW) ve které sídlí produkce nejdéle vysílaného známého uměleckého programu The South Bank show. Tato budova je také označována jako Londýnské televizní centrum. Od roku 1993 odtud vysílá společnost Carlton television a GMTV.

Pohled na jižní břeh Temže od London Tower.

Při cestě po nábřeží směrem na západ se rozléhá veřejný park Jubilee Gardens. Ten odděluje Royal Festival Hall od blízké County Hall v jejímž areálu se nacházejí sídla různý firem, restaurace, výstavní místnosti a další atrakce včetně proslulého londýnského akvária (London Aquarium). Pokud půjdete ještě o kousek dál, dorazíte k nejvyššímu vyhlídkovému kolu na světě London Eye (londýnské oko). To bylo postaveno u příležitosti nového milénia a vyhlídkový let z něj vám poskytne nezapomenutelný pohled na panorama hlavního města.

Pokud se vydáte směrem na východ dojdete až ke galerii Tate Modern. Sbírky v této galerii se skládají z děl mezinárodního moderního a současného umění a vstup je zdarma. Za ní se nachází replika Shakespearova divadla Globe a dále směrem na London Bridge Borough Market.

Zábava v podání pouličních umělců na břehu Temže u London Eye.

V případě, že  si necháte prohlídku Jižního nábřeží na víkend, uvidíte zde obrovské množství pouličních umělců. Ti se zde víkend co víkend schází a převádí Londýňanům a turistům svoje umění – od vyloženě tragického až po tvorbu lidi s obrovským uměleckým nadáním.

Napsal(a) by sally dne Sunday, 1 of January , 2017 at 6:16 pm

Dělám projekt na angličtinu a nebýt tohoto článku tak ho asi neudělám, moc krásné. <3

Děkujeme Vám, že chcete komentovat tento článek. Snažte se prosím psát s diakritikou a pokud možno k tématu článku. Váš komentář se neobjeví hned, ale musí počkat na schválení moderátorem. Veškeré příspěvky obsahující reklamu či netýkající se tématu nebudou s největší pravděpodobností schváleny.



TOPlist