Trafalgar Square
Trafalgar Square je hned po Piccadilly Circus druhým nejnavštěvovanějším a nejznámější náměstím v samém srdci Londýna. Dominantou náměstí je Nelsonův sloup, který je obklopen fontánkami a čtyřmi bronzovými sochami lvů.
Nejjednodušším způsobem dopravy na náměstí je metro. Nejbližší stanice je Charing Cross na lince Northern a Bakerloo, dále je v blízkosti stanice Embankment na linkách Circle a District, a ještě Leicester Square na linkách Piccadilly a Norhern. V případě volby autobusové dopravy vás budou zajímat čísla linek 6, 9, 11, 12, 13, 15, 13, 14, 29, 53, 87, 88, 91, 139, 159, 176 a 453 – prakticky se dá říct, že všechny cesty vedou na Trafalgar :-)
Toto největší londýnské shromaždiště získalo svůj název po bitvě u Trafalgaru v roce 1805, která skončila vítězstvím Britského námořnictva v čele s legendárním admirálem Horatiem Nelsonem nad francouzskou flotilou. Za zásluhy upevnění síly Velké Británie jako námořnické velmoci byl vztyčen uprostřed náměstí Nelsonův památník. 52 metrů vysoký sloup má na špici sochu admirála a mlčky ho stráží čtyři obrovské sochy lvů, vytvořené sirem Edwinem Landseerem. Tyto sochy byly údajně odlity z děl francouzských lodí, ukořistěných právě po této bitvě. Na každém rohu náměstí se nachází podstavec, na třech z nich jsou umístěny sochy Jiřího IV., Jindřicha Havelocka a sira Charlese Jamese Napiera. Čtvrtý podstavec v severozápadním rohu zůstal po několik desítek let prázdný. Původně byl určen pro sochu Viléma IV., avšak z důvodu nedostatku financí bylo od tohoto plánu upuštěno. Od roku 1999 je čtvrtý podstavec stále předmětem mnoha diskuzí a není rozhodnuto jaká socha zde bude trvale umístěna.
Současnou podobu Trafaglar Square pochází z roku 1845 a má ji na svědomí architekt Carles Barry. Náměstí nedominuje jen Nelsonův sloup, ale také dvě fontánky, britská Národní galerie a budova kostela St Martin-in-the-Fields. Ta se také stala vzorem mnoha kostelů zejména ve Spojených státech amerických.
Náměstí bylo od nepaměti velkou turistickou atrakcí i kvůli holubům. Jejich počet byl až 35 tisíc a oblíbenou činností Londýňanů i turistů bylo jejich krmení. Tento vysoký počet holubů byl však pokládán za zdravotně rizikový a jejich trus způsoboval poškození soch. Proto v roce 2000 byl vydán zákaz na jejich krmení a za pomoci cvičených sokolů proběhl pokus o vytlačení holubů z náměstí. Od roku 2003 je zákaz jejich krmení dán zákonem a v dnešní době se zde vyskytuje opravdu malý počet ptáků.
Každoročně od roku 1845 je zde pořádán Vánoční obřad. Norské hlavní město Oslo, jako výraz svých díků za podporu v době druhé světové války, tradičně věnuje smrk, který je umístěn na náměstí jako londýnský vánoční strom. Rozsvítit strom při vánočním obřadu přijíždí sám starosta města Oslo a Wesminsterský starosta se také každoročně zúčastní poražení stromu v Norsku.
Trafalgarské náměstí je využíváno i k mnoha jiným účelům. I přes snahu úřadů a mnoho zákázů slouží stále jako místo mnoha polických demonstrací. Zároveň se zde lidé scházejí při důležitých sportovních událostech. Například bylo místem setkání londýnských občanů při projednávání oznámení pořádání letních olympijských her v roce 2012. V roce 2007 náměstí sloužilo k zahájení obřadů na Tour de France. Dále bylo využíváno jako místo oslav již v době konce druhé světové války. Po mnoho let se zde slavil příchod Nového roku, který je od roku 2005 přemístěn k London Eye.