Gatwick

Letiště Gatwick se nachází asi 29 mil (46 kilometrů) jižně od Londýna. Je druhým nejrušnějším letištěm Velké Británie a 25. nejrušnějším letištěm na světě. Letiště má 2 terminály nazvané North (Severní) a South (Jižní) a 2 runwaye. Pro provoz je ale používaná jen jedna z nich a druhá slouží jako záložní pro případy, kdy se první opravuje nebo při objevení nějakých problémů. Zajímavostí je, že letiště se dokáže přepnout na druhou runway v průběhu 15 minut.

Na toto letiště se dostanete z České republiky se společností EasyJet z Pražské Ruzyně, popřípadě je i teoretická možnost přistát sem s British Airways z tamtéž.

Mapa letiště Gatwick

Vlak

Železniční stanice Gatwick Airport railway station je poblíž Jižního terminálu a do Londýna přijíždí na Victoria station. Stanici obsluhuje hned několik železničních dopravců z nichž nejznámějším je Gatwick Express. Z Gatwicku se dá přímým spojením dostat i na letiště v Lutonu, tuto službu zajišťuje First Capitol Connect.

Gatwick Express je non stop vlak, který jezdí každý 15 minut a cesta na London Victoria station mu trvá 35 minut – jednosměrný lístek vás přijde na 16.90, zpáteční otevřený pak na 28.80 liber. Můžete ale také jet s First Capital Connect, který zastavuje na Gatwicku při své cestě z Brightonu do Londýna a jednomsěrná cesta vás vyjde na příjemnějších 8.90 a zpáteční na 17 liber.

Autobus

Nejvíce linek zde provzuje společností National Express, která mimo zajištění dopravy do Londýna na Victoria Station jezdí také na ostatní Londýnská letiště. Gatwick tedy můžete využít i jako mezipřístáni pro svůj mezikontinentální let, kdy vaší odletovou stanici je třeba Heathrow. Cesta do Londýna trvá asi 50 minut a zpáteční jízdenka s pevným datem návratu vás přijde na £8.50.

Na tomto letišti také operuje low cost dopravce EasyBus, který se svými klimatizovaný minibusy jezdí na Londýnskou stanici Fullham Broadway. Cena jednosměrné jízdenky se dá při troše štěstí najít i za 2 libry, platí však při objednávkách na internetu a v předstihu. Jízdenky se dále dají zakoupit přímo namístě, cena se většinou pohybuje kolem osmi liber. EasyBus navíc vyjíždí od severního terminálu, takže odpadá transfer na Jižní terminál.

Taxíky

Z letiště se také do Londýna můžete dopravit taxíky popřípadě jinými soukromými přepravci, pro cestu do centra to ale rozhodně není vhodná volba z hlediska ceny a hlavně času. Počítejte s minimálně hodinkou na silnici s tím, že se v případě odpoledního provozu může cesta ještě více protáhnout. Dále doporučujeme nastudovat sekci o taxi dopravě v Londýně, aby jste nebyli překvapeni cenou – ta se totiž může klidně vyšplhat i na 70 liber.

Zatím žádné komentáře - buďte první!

Děkujeme Vám, že chcete komentovat tento článek. Snažte se prosím psát s diakritikou a pokud možno k tématu článku. Váš komentář se neobjeví hned, ale musí počkat na schválení moderátorem. Veškeré příspěvky obsahující reklamu či netýkající se tématu nebudou s největší pravděpodobností schváleny.TOPlist